Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął

Untitled design (12)

„Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął” reż. Felix Herngren, Szwecja 2013
komedia, przygodowy

Jego barwny żywot zdawałoby się powoli dobiega końca, a jednak w dniu swoich setnych urodzin Allan wychodzi przez okno na parterze domu starców, umykając przed urodzinowym tortem, prostacką opiekunką i infantylizmem, w który współczesność wtłacza ludzi starych. Pierwszym lepszym autobusem jedzie tak daleko, na ile wystarcza mu skromna suma, i przez przypadek wchodzi w posiadanie cudzej walizki. Ten drobny z pozoru incydent pchnie jego życie na nowe tory: będą tu spektakularne pościgi i ucieczki, banda motocyklistów, niebezpieczny gangster i kilkoro nowych przyjaciół.
To dobra starość dla człowieka, którego życie splecione było z Wielką Historią – dzięki miłości do materiałów wybuchowych Allan na początek niechcący trafił na wojnę domową w Hiszpanii, a potem było już tylko ciekawiej – bomby, szpiedzy, prezydenci i dyktatorzy…
Ciepła, nieodparcie śmieszna i optymistyczna opowieść, która z jednej strony pokazuje historię XX wieku w krzywym zwierciadle, a z drugiej udowadnia, że starość nie musi być końcem marzeń i przygód – ona tylko otwiera kolejny rozdział.

Nagrody
2014 – Złote Żuki – Nagroda publiczności – Felix Herngren, Henrik Jansson-Schweizer, Malte Forssell, Patrick Nebout

Bilet w cenie 8 zł
Kup bilet

Zobacz zwiastun

Sprawdź cały repertuar

arrow