Zapraszamy na spotkanie z Danielem Olbrychskim w ramach cyklu Ludzie z Grajfką.
Wstęp wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc
tel. 32 349 78 71, damian_b@chck.pl
Spotkanie zorganizowane w ramach Festiwalu Amatorskiego Ruchu Artystycznego FARA
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
Daniel Olbrychski jest niekwestionowanym królem polskiego kina. Urodzony w Łowiczu, dzieciństwo spędził w Drohiczynie. Od najmłodszych lat marzył o zostaniu aktorem. Jego mama prowadziła w gimnazjum zajęcia teatralne. Po przeprowadzce do Warszawy dostał się do studia teatralnego prowadzonego przez Andrzeja Konica. Na ekranie debiutował w 1964 roku będąc jeszcze studentem. Występował w Teatrze Powszechnym, a także Narodowym w Warszawie. Z najwyższą ponoć ilością punktów przyjęto go do Warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, studiów jednakże nigdy nie ukończył, gdyż przeszkodziła mu w tym jego filmowa kariera.
Jego mistrzem i wymagającym nauczycielem był Andrzej Wajda. Olbrychski zagrał w 10 filmach Wajdy, w których dostrzegli go reżyserzy i krytycy nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Występował w wielu obrazach na Węgrzech, we Włoszech, Francji i RFN. Artysta jest laureatem wielu prestiżowych nagród. W ankiecie „Polityki” na najważniejszych aktorów polskich XX wieku zajął 7 miejsce. W 1998 roku na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd. Współpracował m.in. z Krzysztofem Zanussim czy Adamem Hanuszkiewiczem. Grał u boku wybitnych aktorów polskich i zagranicznych. Kilka lat, z powodu postępowania ówczesnych władz, spędził we Francji na emigracji.
Jest jednym z najpopularniejszych polskich aktorów. Na ekranie zadebiutował w 1963 roku jako 19-letni student PWST w wojennym filmie „Ranny w lesie” w reżyserii Janusza Nasfetera. Prawdziwym odkrywcą talentu Daniela Olbrychskiego okazał się, jednak Andrzej Wajda powierzając mu główną rolę w obrazie „Popioły”. Po tym występie w kierunku młodego aktora posypały się liczne filmowe propozycje czego konsekwencją było porzucenie studiów. Dopiero w 1974 roku Olbrychski zdał egzamin eksternistyczny.
W latach 1974-1975 wystąpił w legendarnych ekranizacjach polskiej literatury -„Potopie”, w którym wcielił się w postać chorążego Andrzeja Kmicica u boku pięknej Małgorzaty Braunek jako Oleńki Bilewiczówny. Kreacja przyniosła mu liczne nagrody (W tym „Złote Lwy” na Festiwalu Filmowym w Gdyni”). Kolejną produkcją była „Ziemia obiecana”, w którym zagrał chciwego i cynicznego fabrykanta, Karola Borowieckiego. Obraz jest do dziś uznawany przez wielu krytyków za największe arcydzieło polskiej kinematografii.
Dzięki występowi w oscarowym dziele Volkera Schlöndorffa
„Blaszany bębenek” Daniel Olbrychski zaczął grać w zagranicznych produkcjach. W 1981 roku wcielił się w główną rolę komendanta Davorina w jugosłowiańskim obrazie wojennym „Upadek Italii”. W czasie swojej wieloletniej kariery teatralnej i filmowej współpracował i przyjaźnił się z takimi ikonami zagranicznego kina jak: Gérard Depardieu, Nikita Michałkow czy Jean-Paul Belmondo. W 2010 roku, odniósł wielki sukces wcielając się w postać tajemniczego agenta KGB, Orlova w amerykańskim thrillerze „Salt” u boku jednej z największych hollywoodzkich gwiazd, Angeliny Jolie. Rok później aktor obchodził swój jubileusz pracy artystycznej występując w sztuce „Droga do Maidson” na deskach warszawskiego teatru „6 piętro”.
Prywatnie Daniel Olbrychski jest zapalonym sportowcem. Uwielbia boks i jazdę konną co nie jednokrotnie pokazywał w filmach („Bokser” „Ogniem i mieczem”). Regularnie komentuje również wydarzenia polityczne. Od 2017 roku należy do honorowych obywateli Warszawy. Gwiazdor nie ukrywa również swojego sentymentu do rodzimych seriali. Na małym ekranie można było go oglądać w telenoweli „Klan” oraz gościnnie w odcinku popularnego sitcomu „Świat według Kiepskich”.
źródło https://www.filmweb.pl/person/Daniel+Olbrychski-270/biography