Kurozając – pół kurczak, pół zając, jako niemowlę znaleziony w dzikiej dżungli i przygarnięty przez słynnego zajęczego podróżnika Króla Piotra, dorastał, marząc o wielkich przygodach. Teraz jako młodzieniec gotów jest podjąć każde wyzwanie, żeby udowodnić światu, że nawet ktoś tak nietypowy jak on może zostać bohaterem.
Sprawdź szczegółyRepertuar
Kobieta na dachu
Mira wstaje wcześnie rano, rozwiesza pranie, gotuje obiad, kupuje pokarm dla rybek i… z nożem kuchennym napada na bank.
Sprawdź szczegółyKlub Filmowy Grajfka – spotkanie z Adamem Woronowiczem i film Teściowie
Projekcja filmu „Teściowie” towarzyszy spotkaniu autorskiemu z Adamem Woronowiczem
Sprawdź szczegółyGagarine
16-letni Youri (któremu imię nadano w hołdzie dla Jurija Gagarina) spędził całe życie w Gagarine Towers, rozległym paryskim kompleksie mieszkaniowym, będącym architektoniczną pozostałością po dawnej fascynacji komunizmem…
Sprawdź szczegółyZadziwiający kot Maurycy
„Zadziwiający kot Maurycy” reż. Toby Genkel, Niemcy, Wielka Brytania 2022 animowany Kot Maurycy obmyśla przekręt doskonały. Wspierany przez cichego wspólnika wędruje od miasta do…
Sprawdź szczegółyNieznośny ciężar wielkiego talentu
Legenda kina Nicolas Cage tonie w długach, więc przyjmuje nietypową, ale intratną propozycję od swojego bogatego wielbiciela – niejakiego Javiego Gutierreza. Ma być honorowym gościem na jego przyjęciu urodzinowym w luksusowej rezydencji na Majorce, nie ma jednak świadomości, że tajemniczy miliarder jest kryminalistą obserwowanym przez CIA.
Sprawdź szczegółyZiemia obiecana
PROJEKT ZE SZTUKĄ MI DO TWARZY
Mistrzowska adaptacja powieści Władysława Reymonta, reinterpretująca anachroniczną wymowę pisanego na zamówienie endecji literackiego oryginału.
Pan Zabawka
Alexander, syn miliardera, ma chyba wszystko, co może sobie wymarzyć dziecko. Jego pokój to multimedialne cudo techniki, które za jednym kliknięciem zamienia się w wypełnioną gwiazdami i planetami przestrzeń kosmiczną, a kilka kroków dalej mieści prywatna sala kinowa i salon gier. W jego życiu brakuje tylko jednego: miłości. Jego mama zmarła, a w życiu jego ojca nie ma miejsce na nic poza pracą.
Sprawdź szczegółyAlcarras
Opowieść wypełniona nostalgiczną aurą końca lata, i szerzej – małego końca świata, który znika w obliczu galopującej cywilizacji. W nagrodzonym Złotym Niedźwiedziem „Alcarras” śledzimy blaski i cienie codziennego życia wielopokoleniowej rodziny z tytułowej wioski, która staje w obliczu utraty swojego gospodarstwa.
Sprawdź szczegółyWieloryb
Charlie już od lat żyje na marginesie świata, uwięziony w małym mieszkaniu przez otyłość olbrzymią. Odrzucony, nie bez powodu, przez swoich bliskich, samotnie i świadomie zmierza w przepaść. Wystarczy jednak jeden impuls, jedno spotkanie, by zapalić w nim płomień nadziei na to, że jeszcze nie wszystko stracone.
Sprawdź szczegółyLunana. Szkoła na końcu świata
Mieszkający w stolicy Bhutanu Ugyen ma jasno sprecyzowane plany: chce wyjechać do Australii i tam zostać piosenkarzem. Wcześniej jednak musi przepracować ostatni rok w rządowej służbie nauczycielskiej i zostaje skierowany do odległej wiejskiej szkoły. Położona na wysokości prawie dwóch tysięcy metrów miejscowość liczy 56 mieszkańców, którzy prowadzą życie proste i ubogie, marząc, żeby ich dzieci dzięki edukacji zostały kimś więcej niż pasterzami jaków i zbieraczami grzybów.
Sprawdź szczegółyŚubuk
KLUB FILMOWY GRAJFKA/Ludzie z Grajfką – spotkanie z Małgorzatą Gorol
Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia młodej matki autystycznego chłopca, której wieloletni upór i walka z biurokracją oraz ludzką bezdusznością doprowadziły do istotnych zmian w polskim systemie edukacji.
Wesele
PROJEKT ZE SZTUKĄ MI DO TWARZY
Stanisław Wyspiański i Andrzej Wajda. Spotkanie artystycznych wielkości tego formatu musiało dać efekt niezwykły: najbardziej oryginalna sztuka teatralna została przekuta w jedno z najbardziej oryginalnych dzieł filmowych, nie tylko polskiej kinematografii.
Konopielka
PROJEKT ZE SZTUKĄ MI DO TWARZY
Kaziuk żyje w Taplarach, tak jak jego ojciec, dziad, pradziad i prapradziad. Ma chatę, żonę, dzieci, kury, krowę i pole, a nocami śni mu się, że jak równy z równym rozmawia z Matką Boską i poczciwym Bogiem Ojcem, którzy przechadzają się po jego łące. Kaziuk jest szczęśliwy.
Spirala
Chorzowski Festiwal Filmów Europejskich im. Kazimierza Kutza
Kino Polskie
Do schroniska „Morskie Oko” w Tatrach przybywa turysta, którego zachowanie wydaje się dziwne, niezrozumiałe. Jeszcze na dworze pozbywa się kluczyków do swojego samochodu, spuszczając je w kipiel wodospadu. Od momentu wejścia do budynku wywołuje cały łańcuch scysji z innymi turystami. Arogancko zaczepia Teresę, wdowę po znanym alpiniście.
Piosenki o miłości
Chorzowski Festiwal Filmów Europejskich im. Kazimierza Kutza
Kino Polskie
Ona jest dziewczyną z bloku w małym mieście, on pochodzi z zamożnej, znanej warszawskiej rodziny. Ona kelneruje i śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa ojcu, sławnemu aktorowi.
Detektyw Bruno
Chorzowski Festiwal Filmów Europejskich im. Kazimierza Kutza
Kino Polskie
Oskar najbardziej na świecie lubi rozwiązywać zagadki i oglądać serial „Detektyw Bruno”. Bardzo chciałby być taki jak jego bohater, na razie jednak ma osiem lat i mieszka w rodzinnym domu dziecka. W dniu swoich urodzin odkrywa prezent-niespodziankę – zabawę w poszukiwanie urodzinowego skarbu.
„Bogowie”
Chorzowski Festiwal Filmów Europejskich im. Kazimierza Kutza
Kino Polskie
Na pierwszym planie – stół operacyjny z podłączonym do aparatury pacjentem i siedzący obok zgarbiony Zbigniew Religa, który monitoruje pracę przeszczepionego serca; na drugim – asystent, który ze zmęczenia zasnął w kącie sali. Zdjęcie z 1987 roku uznano za jedno ze 100 najlepszych fotografii w historii magazynu „National Geographic”. Tak też wygląda ostatnie ujęcie filmu Łukasza Palkowskiego „Bogowie”.
Zupa nic
Chorzowski Festiwal Filmów Europejskich im. Kazimierza Kutza
Kino Polskie
Marta, romantyczka i z uwagi na tuszę przedmiot szyderstw nauczyciela w-f, dzieli mały pokój w bloku z młodszą siostrą Kasią i babcią. W pokoju za ścianą małżeńskie życie toczą rodzice, Tadek i Elżbieta.
25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy
KLUB FILMOWY GRAJFKA/Kino PL
Tą sprawą Polska żyła trzy razy: pierwszy, gdy bestialsko zgwałcono i zamordowano 15-letnią dziewczynę; drugi – gdy na 25 lat więzienia skazano sprawcę; trzeci – gdy po 18 latach rzekomy sprawca okazał się niewinny.
Oparty na tej historii film Jana Holoubka jest oskarżeniem osób odpowiedzialnych za złamanie życia młodemu człowiekowi i jego rodzinie.