O kinie

Kina w Chorzowie przez wiele dziesięcioleci cieszyły się dużą popularnością, część  mieszkańców potrafi wymienić sześć działających niegdyś sal kinowych. Wielu Chorzowian z nostalgią wspomina te czasy.

Jak wykazały badania potrzeb mieszkańców, realizowane w ramach projektu pt. „Kultura na Wolności”. Tęsknota za kinem nie wynika z niedoboru możliwości oglądania filmów. Tuż za granicami miasta działa kilaka dużych multikin, do których można dojechać w kilka minut. Mieszkańcy Chorzowa tęsknią za atmosferą lokalnego kina, w którym można spotkać znajomych, w którym widzowie nie są zupełnie anonimowi, w którym znamy kierownika i kinooperatora. Tęsknią też za kulturą, która jest w pobliżu, na wyciągnięcie ręki, jest dostępna, gotowa nas przyjąć, kiedy tylko mamy na to ochotę. Za kinem, które ma stałe godziny seansów, o którym wiemy, że możemy przyjść zawsze kiedy tylko uda nam się wygospodarować wolne popołudnie lub wieczór.

Takim właśnie kameralnym, społecznym kinem jest Kino Grajfka. Obok nowoczesnej sali kinowej na 40 widzów mieści się Mediateka – miejsce, w którym wkrótce rozpoczniemy projekt edukacji w oparciu o cyfrowe technologie.

Program kina to zróżnicowane cykle tematyczne przeznaczone zarówno dla koneserów, dla najmłodszych, jak i tych, którzy w kinie szukają rozrywki i chwili wytchnienia od codziennych trosk.

Tym co wyróżnia nasze kino od innych sal w regionie, to społecznościowy sposób prowadzenia jego działalności. Jest to pierwsze na Górnym Śląsku kino działające w ramach sieci kin społecznych „Kino za rogiem”. Sieć ta skupia około czterdzieści nowoczesnych kameralnych sal w cały kraju, które swój program układają w sposób elastyczny, dostosowany do potrzeb widzów. Nowoczesne rozwiązania projekcji filmów pozwalają widzom decydować o doborze filmów, nawet tuż przed projekcją, zamawiać specjalne seanse, organizować spotkania rodzinne i środowiskowe z wybranym przez siebie filmem.

Kino jest wyposażone w nowoczesną aparaturę umożliwiającą projekcję filmów w formacie 3D oraz w aparaturę audio gwarantującą najwyższą jakość przestrzennego dźwięku. Dzięki temu, poza filmami, oglądać można koncerty zarówno muzyki klasycznej, jak i rozrywkowej w niedostępnej w domowych warunkach jakości.

Realizacja kina została sfinansowana dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i funduszom Miasta Chorzów.

Najistotniejsze jest jednak, że zgodnie projektem powstanie kina nie było celem samym w sobie, a jedynie narzędziem budowania więzi mieszkańców miasta z miejscem, w którym żyją i sąsiadami.

pobrane 2
pobrane 3
pobrane

KINO ZA ROGIEM ZAPRASZA / PROMO FILM

arrow