U niej w domu

Copy of Copy of 760px × 446px – Untitled Design (2)

„U niej w domu” reż. Francois Ozon, Francja, 2012

psychologiczny

Germain, nauczyciel języka francuskiego, wciąż jeszcze marzy o rozbudzaniu w młodych ludziach miłości do literatury, choć ma świadomość, że ramy ich świata wyznacza komórka, telewizor i pizza na telefon. Kiedy więc pewnego dnia trafia na intrygującą i dobrze napisaną pracę domową nowego ucznia – opis jego wizyty w domu szkolnego kolegi – budzi się w nim nadzieja. A gdy jeszcze usłyszy: „Napisałem ją dla pana”, poczuje, że jego pasja uczenia będzie się miała gdzie spełnić. Coraz częstsze spotkania z utalentowanym chłopcem zmieniają się w wykłady na temat konstruowania powieści, jej dramaturgii i bohaterów – niespełniony jako pisarz Germain zaczyna się czuć jak demiurg, który wykuwa literackiego geniusza. Żeby kontynuować pisanie, 16-letni Claude składa kolejne wizyty w domu kolegi pod pretekstem udzielania mu korepetycji, a potem opisuje (wymyśla?) to, co tam zobaczył i usłyszał, tworząc następne odcinki powieści o „rodzinie idealnej”. Jak Szeherezada, uzależnia nauczyciela od historii, w której granica między fikcją i rzeczywistością zaczyna się powoli zacierać. Claude nie tylko podgląda życie rodziny idealnej, ale i wpływa na jego kształt pod wpływem uwag nauczyciela, wreszcie i z samego Germaina robi postać swojej powieści w odcinkach.
„U niej w domu” to wielowymiarowy film o relacjach mistrz – uczeń, o manipulacji i nieco perwersyjnej fascynacji. I może przede wszystkim o potędze słowa i wyobraźni.

Nagrody
2012 – MFF, San Sebastian – Najlepszy film
2012 – MFF, Toronto – Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) w sekcji ‚Specjalne Prezentacje’ – Francois Ozon

Cena biletu: 5 PLN/ os.
Kup bilet

Zobacz zwiastun:
https://youtu.be/s6g2fwBEJC8

Sprawdź cały repertuar

arrow